Funktionshindersorganisationer får 1,5 miljoner för nordisk-baltiskt samarbete
Funktionshinder
29 jan 2026
Nordens välfärdscenter har beviljat cirka 1,5 miljoner svenska kronor till samarbete mellan organisationer i Norden och Baltikum.
Nordens välfärdscenter fördelar varje år stöd till funktionshindersorganisationer och organisationer för kroniska sjukdomar i de nordiska och baltiska länderna. Stödet ska användas för att organisationerna ska mötas, samarbeta och utveckla aktiviteter tillsammans. Aktiviteterna ska främja de intressen och frågor i samhället som rör personer med funktionsnedsättning eller kroniska sjukdomar.
Totalt kom 39 ansökningar in i utlysningen för 2026 och 34 av dem beviljades medel. Den sammanlagda stödsumman är 1 469 500 SEK.
Stödet möjliggör nordiska möten
Stödet hjälper organisationerna utbyta kunskap och bygga upp samarbeten. Tack vare stödet har organisationer kunnat ordna bland annat konferenser, webbinarier och läger
– Bidragen är viktiga för organisationerna och gör att de kan samarbeta nordiskt och baltiskt, säger Kai Koivumäki, verksamhetsledare vid Nordens välfärdscenter.
Det nordiska funktionshinderssamarbetet blir 50 år i år.
– Ända från början har det varit viktigt att samarbeta direkt med själva målgruppen, personer med funktionsnedsättning. Stödet till organisationerna är en väsentlig del av samarbetet, säger Kai Koivumäki.