Ny rapport: Utmaningar och framgångar med EU:s tillfälliga skydd för ukrainska flyktingar
Integration, Ukraina
6 dec 2024
En ny kartläggning från det Europeiska migrationsnätverket (EMN) belyser både de utmaningar och framgångar som EU-länderna mött i tillämpningen av den tillfälliga skyddsdirigeringen (TPD) under 2023. Direktivet aktiverades ursprungligen i mars 2022 för att hantera de massiva flyktingströmmarna till följd av Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina.
Rapporten, som omfattar 25 medlemsländer, pekar på både hinder och innovativa lösningar som länderna implementerat för att säkerställa ett adekvat skydd för de ukrainska flyktingarna. En av de mest framträdande utmaningarna har varit att hantera språkbarriärer. Många flyktingar har också haft problem med att få tillgång till sociala tjänster, ofta på grund av kommunikationsproblem.
Brist på boende, hälsovård och utbildning
De mest påtagliga problemen har varit bristen på boende, hälsovård och utbildning. Länderna som mottagit ukrainska flyktingar har kämpat med att hitta långsiktiga lösningar vad gäller boende, samt för att integrera flyktingar på arbetsmarknaden, vilket ofta lett till att många fåt acceptera låglönejobb. Trots dessa hinder har flera EU-länder infört framgångsrika stödåtgärder, såsom språkkurser, översättningstjänster och specialvård för särskilt utsatta grupper. Dessa initiativ har underlättat för många att anpassa sig till sina nya livsvillkor.
EU har förlängt det tillfälliga skyddet till mars 2026
Rapporten understryker att det finns ett fortsatt behov av långsiktig integration och anpassning av systemen för att möta de föränderliga behoven hos de ukrainska flyktingarna. EU har förlängt det tillfälliga skyddet till mars 2026, vilket ger länderna mer tid att utveckla effektiva lösningar och stärka sitt stöd till de drabbade.
Denna studie belyser både svårigheter och positiva exempel gällande hur EU-länderna mött den pågående flyktingkrisen, och visar på en fortsatt vilja att förbättra och anpassa skyddet för de drabbade.
Relaterade nyheter
Integration
13 jan 2025