english page

NVC på Bok och Biblioteksmässan

  • Funktionshinder
  • Välfärdspolitik
aug
2012
15

Norden är tema för årets Bok & Biblioteksmässa i Göteborg den 27-30 september. NVC bidrar med fler spännande programpunkter - alla är tänkta att utmana den traditionella bilden av personer med funktionshinder.

Torsdagen 27 sept. kl.14:00 - 15:00 i Nordiska ministerrådets monter:

Mats Melin, kulturministern med flera

ICA-Jerry möter kulturministern m.fl.

En av fem i Norden har någon typ av funktionsnedsättning. Tidigare syntes gruppen sällan i media, men de senaste åren har det hänt något.

Allt fler människor med funktionsnedsättning deltar i kulturlivet, media och reklam. Vad beror utvecklingen på? Hur framställs människor med funktionsnedsättning och vilket ansvar har public service och politikerna?

Anmäl dig här:

Medverkande:
Skådespelaren Mats Melin, känd bl.a. för rollfiguren "ICA-Jerry"
Statssekreterare Joakim Stymne, Kulturdepartementet
Sveriges Televisions V.D. Eva Hamilton
Helgi Hjörvar, isländsk parlamentariker och medlem i Nordiska rådet
Birgit Skarstein, från den norska upplagan av "Mot alla odds"
Melinda Wrede, Radio Totalnormal som ger människor med psykisk ohälsa en röst i etern.
Debatten kommer att teckentolkas.

Fotoutställningen Normlöst
Se bilder som utmanar den traditionella synen på personer med funktionsnedsättning.

Bilder som i frågasätter vad som är styrka och vad som är svaghet och vad som är normalt och inte. I utställningen ingår konstfotografier, foton från Tv-produktioner, nyhets- och reklambilder. Bilderna är hämtade från temahäftet "Fokus på Kultur, Media och Synlighet" som gavs ut på uppdrag av Nordiska Handikappolitiska Rådet.

Dancing Queen – ett uruppförande
Välkomna till DanceAbility Finland dansförställning "Dancing Queen". Föreställningen är speciellt framtagen för Bok och Biblioteksmässan och visar att när personer med funktionsnedsättning deltar i kulturlivet så tillförs konsten en dimension som man inte kan få på annat sätt.

Gruppen består av dansare med och utan funktionsnedsättning där alla rörelser är likvärdiga, det som någon kan göra med hela kroppen, kan någon annan göra med ett finger eller en ögonrörelse. Under föreställningen utmanas våra föreställningar om vad som är som är normalt och inte, samtidigt som vi får uppleva hur man kan bygga en känsla av gemenskap genom rörelse och dans.
Föreställningen kommer att syntolkas.

Fredagen 28/9 kl.10:00-10:30 i Nordiska ministerrådets monter:
Från osynlighet till mediadarlings
Välkommen till ett samtal med Mats Melin, känd bl.a. för rollfiguren "ICA-Jerry" och filmen "Hur många lingon finns det i världen" och Birgit Skarstein, från den norska upplagan av "Mot alla odds".

Både Mats och Birgit har blivit både kända och folkkära efter att medverkat i media. Hur har livet förändrats för dem sedan de blivit kändisar? Ser folk annorlunda på dem nu och på funktionsnedsatta i allmänhet efter deras kändisskap?

Samtalet leds av Jesper Tottie, Föreningen för barn, unga och vuxna med utvecklingsstörning, FUB. 
Samtalet kommer att teckentolkas.

 

Helena Lagercrantz

Ansvarig

Helena Lagercrantz

Kommunikationsansvarig

Tel. dir. +46-8-545 536 02

Mobil +46-70-254 80 02

Nordens Välfärdscenter | tel: +46 8 545 536 00 | | En institution under Nordiska ministerrådet